KRAKOW PHOTO FRINGE W KINIE POD BARANAMI: SÓL ZIEMI, Juliano Ribeiro Salgado

10.05.2016
Start: 19:00

Kino Pod Baranami , Rynek Główny 27
KRAKÓW

Zobacz mapę

Film pokazuje życie Sebastião Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

Sebastião Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. W filmie Sól ziemi poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.

Wim Wenders o bohaterze swojego filmu: Nie zgadzam się z tym, że jego zdjęcia są zbyt piękne lub przeestetyzowane. Kiedy fotografujesz biedę lub cierpienie, musisz podejść do tego z godnością i uniknąć pułapki voyeryzmu. To nie jest takie proste. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy nawiąże się dobry kontakt z ludźmi przed obiektywem i kiedy rzeczywiście wniknie się w ich sytuację. Bardzo niewielu fotografów to potrafi. Większość z nich pojawia się w danym miejscu, pstryka kilka zdjęć i ucieka. Sebastião tak nie pracuje. Spędza wiele czasu z ludźmi, których fotografuje, stara się ich zrozumieć, żyje z nimi, nawiązuje kontakty na tyle silne, jak to jest możliwe. Czuje wobec nich empatię. Fotografuje ich po to, aby dać im głos.

Wim Wenders potwierdza swoje reżyserskie mistrzostwo dokumentalnym majstersztykiem - zachwycającym portretem Sebastião Salgado. (...) To niezwykła odyseja po karierze fotografa, wzbogacona monochromatyczną stylistyką Wendersa i kolorystyką Juliano. (...) Zdjęcia Salgado wyglądają fantastycznie na dużym ekranie. Variety

Zachwycające spojrzenie na człowieka, stojącego za ikonicznymi fotografiami naszych czasów. Ścieżka dźwiękowa Laurenta Petigand delikatnie wprowadza do filmu etniczne rytmy, a jej new age'owy styl podkreśla piękno obrazów.

tytuł oryginalny: The Salt of the Earth
reżyseria: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
czas trwania: 110 min.
produkcja: Francja/Brazylia/Włochy 2014
premiera: 2015-10-23
język: angielski, francuski, portugalski
napisy: polskie
in English, French, Portugese with Polish subtitles


Oscary 2015: nominacja w kategorii najlepszy film dokumentalny
12. Docs Against Gravity Film Festival 2015: nagroda publiczności
MFF w Cannes 2014: Nagroda Specjalna Krytyki sekcji Un Certain Regard, Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego
MFF w San Sebastián 2014: nagroda publiczności
MFF w Tromsø 2014: nagroda publiczności

 

www.kinopodbaranami.pl